ALTERNATE (EŞLEŞTİRME) PROGRAMI

ALTAMATE nedir?
ALTAMATE, bir eşleştirme programıdır. İşletmenizin hedeflerine göre, hangi inek/düve ile hangi boğanın eşleştirileceğini belirleyerek bir generasyon sonra daha iyi bir genetiğe sahip yavrular elde etmenize olanak sağlar.

ALTAMATE programı nasıl çalışır?
İşletmenizi ziyaret eden veteriner hekim veya zooteknist, size önce nasıl bir sürü tipi hedefiniz olduğunu sorar. Ticari (süt, protein ve yağ verimi yüksek) bir sürü mü, Yarı saf (hem süt verimi hemde dış görünüş özellikleri iyi olan) bir sürü mü, yoksa saf (verim özelliğinden çok dış görünüş özellikleri ön planda olan) bir sürü mü istenildiği belirlenir.

Daha sonra veteriner hekim veya zooteknist, tohumlanacak olan hayvanların dış görünüş özelliklerini değerlendirir, düzeltilmesi istenen en kötü 3 özelliği tesbit ederek puan verir. Ayrıca, varsa tohumlanacak hayvanın babasının ve annesinin babasının kayıt numarasını bilgisayara girerek hazırlıklarını tamamlar. Eşleştirme için kullanılması düşünülen boğalar seçilir ve bilgisayar bütün verileri tarıyarak her inek/düve için hangi boğanın uygun olacağını 3 seçenekli olarak rapor halinde sunar.

ALTAMATE’in faydası nedir ?

 1. ALTAMATE kişiye özel bir programdır. Eşleştirmeyi yapan kişi, işletme sahibi ile, işletmenin yetiştirme filozofisini ve sürü hedeflerini belirler. Sürünün zayıf ve güçlü özellikleri ile yetiştiricinin başarmak istediği hedefleri saptar. Yetiştirici ile beraber kullanılacak boğaları belirler.
 2. Akrabalı Eşleştirme (INBREEDING) : ALTAMATE , akrabalı eşleştirmeyi engellemek için geriye doğru 5 jenerasyonu hesaplar. Bilindiği gibi akrabalı eşleştirme sonucu elde edilen inek/düvelerde hastalıklara karşı dayanıksızlık, buzağılarında canlılık oranında düşme ve üremede bazı kayıplar meydana gelir. Akrabalı eşleştirmenin sebep olduğu problemler ve %leri aşağıda verilmiştir.
 3. Süt verimi kaybı - - - - - - - - - - - - - %6
  Yağ verimi kaybı - - - - - - - - - - - - - %7
  Ergin vucut ölçüsünnde kayıp - - - - - %5
  Buzağı canlılığında azalma - - - - - %15.5
  Üreme veriminde kayıp - - - - - - - %5 ile%13 4
 4. ALTAMATE, CVM ve BLAD gibi resesif kalıtsal hastalıkları elimine ederek yavrularların etkilenmesini engeller.
 5. ALTAMATE, düvelerde doğum güçlüğü yaratacak boğaların seçimini engeller.
 6. ALTAMATE, süt, yağ ve protein miktarlarını yetiştiricinin hedeflerine göre belirleyerek boğa seçimini bu kriterlere göre yapar.
 7. ALTAMATE yetiştiricinin zaman harcamasını engeller. Yetiştirci adına boğaların pedigrilerini, dış görünüş özelliklerini ve verim özelliklerini değerlendirerek tohumlanacak hayvan için en doğru boğa seçimi yapar.
 8. ALTAMATE, uygun boğa seçimini yaparak üreticinin karlılığını artırır.